Botoks nedir?

Botox (Botulinum toksini) Nedir ?
botox-istanbulClostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır.

Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Hangi Kırışıklıklara Uygulanabilir?

Genellikle alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ayrıca boyun çizgileri, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, burun üzerindeki tavşan çizgileri, dudak üstündeki dikey çizgiler, dudak köşelerindeki somurtma çizgileri, burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalarda yapılabilmektedir.

Üst yüz için 10 yılı aşkın süredir kullanılan Botoks artık çene bölgesindeki gevşeme ve sarkmaları düzeltmek amacıyla da kullanılmaktadır. Boynun sağ ve sol yanlarında yer alan platis-ma kasları kasıldıklarında ağız köşelerini ve boyun cildini aşağı çeker.

Gündelik hayatta farkında olmadan pek çok kez kullanılan boyun kasları, dudak köşelerinin zamanla aşağı doğru sarkmasına böylece yüzümüze üzgün, mutsuz ya da somurtkan bir ifadenin yerleşmesine yol açarlar. Üstelik geçen zaman ve yer çekiminin etkisiyle cilt altındaki yağ dokusu da aşağı doğru yer değiştirir. Bu yağ dokusu do çene kemiğinin sağ ve sol taraflarına toplanır.

Çene hattını etkileyen iki kas grubu vardır;

  • Aşağı çekenler- boyun kasları
  • Yukarı çekenler- elmacık kemiğinden dudak köşelerine doğru gelen kaslar. Aşağı çeken kasların aktivitesi azaltıldığında yukarı çeken kaslar rölatif olarak güçlü duruma gelmektedir. Böylece çene hattının belirginleşmesi sağlanmaktadır.

Aşırı Terlemede Botoks Tedavisi

Özellikle el, ayak ve koltuk altında belirgin şekilde ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen aşırı terleme artık günümüzde çaresiz bir sorun değil.

Tıptaki adıyla ‘Hiperhidroz’ olarak adlandırılan aşırı terleme Botoks’la çözülebilir. Terleme bölgesine göre deri altına enjekte edilen Botoks, buradaki sinirlerin çalışmasını bloke ederek ter üretimini engeller. Yaklaşık yarım saat süren seans sonrasındaki etki 8-12 ay arasında devam etmektedir. Etki geçtiğinde isteğinize göre uygulama tekrarlanabilir.

Aşırı terlemeyle birlikte ortaya çıkan kötü koku veya kıyafetlerde oluşan hoş olmayan görüntünün önüne kolaylıkla geçilebilir.

Arama Motoru Bağlantıları
botoks fiyatları
botoks nedir
botoks cena
botoks kremi
botoks krem
botoks wikipedia
botoks tedavisi
dolgu botoks
estetik botoks
botox nedir